עמוד הבית » נטילת אומגה 3 ומניעת דמנציה – האם זה עוזר?

נטילת אומגה 3 ומניעת דמנציה – האם זה עוזר?

נטילת אומגה 3 ומניעת דמנציה – האם זה עוזר?אומגה 3, חומצת שומן שמקורה בדגים בעיקר, ידועה כיום בזכות סגולות הבריאות הרבות שלה וביכולתה למנוע מחלות שונות. בשנים האחרונות נמצא קשר הדוק בין אומגה 3 למניעת מחלות ניווניות של המוח, לרבות דמנציה וגם אלצהיימר, מחלות הנחשבות למחלות קשות.

מחלות אלו, שמופיעות אצל מבוגרים לרוב, משפיעות באופן משמעותי על איכות חייהם ועל התנהלותם ביום יום של המבוגרים וכן גם משפיעות על הסביבה המקיפה אותם. נטילת אומגה 3, כחלק בלתי נפרד מהתזונה היומיומית, יכולה להקטין את הסיכוי לחלות בדמנציה ואף למנוע את החמרתה.

מהי דמנציה

דמנציה, המכונה גם "שיטיון" היא מחלה ניוונית, המשפיעה הן על התפקודים הקוגניטיביים של החולה והן על תפקודיו המנטליים. המחלה מופיעה באופן הדרגתי ובאה לידי ביטוי בעיקר בזיכרון, בהתמצאות במרחב, ביכולת החשיבה וביכולת לזהות חפצים וגם אנשים. עם הזמן היא משפיעה גם על יכולתו של החולה לבצע פעילות יומיומיות וכן גם לתקשר עם הסביבה.

נלוות אליה תופעות שונות, כמו בלבול, חשדנות, רוגז ולעיתים גם התקפי אלימות. כ – 10 אחוזים מבני 65 ומעלה סובלים מהמחלה ושכיחותה מגיעה לכ – 30 אחוזים בקרב בני 85 ומעלה.

הטיפול בדמנציה באמצעות אומגה 3

ישנם שלושה סוגים של חומצות שומן: חומצות שומן רוויות, חומצות בלתי רוויות וחומצות שומן רב בלתי רוויות. חומצות שומן אלו הן אומגה 3, והן נחשבות לחומצות השומן הבריאות ביותר. המקור הטבעי העיקרי של אומגה 3 הוא הדגים (דגי ים ודגי מים קרים) וגם תרד, אצות, אגוזי מלך ועוד. אפשר להשיג אומגה 3 כתוספי מזון, המופיעים הן כטבליות והן כטיפות. לאומגה 3 ישנם יתרונות רבים. היא מורידה את כמות השומנים בדם, עוזרת למנוע טרשת עורקים וגם בעיות שונות של מפרקים.

היא עוזרת לשפר את יכולת הקשב והריכוז ואף ידועה ככזו המונעת דיכאון אצל מבוגרים וגם אצל צעירים. כדאי לצרוך מזונות עשירים באומגה 3 לפחות אחת לשבוע, להקפיד לצרוך גם ירקות ירוקים ואגוזים. מי שאיננו חובב מאכלי ים, כמו דגים, כדאי שיצרוך אומגה 3 כתוסף מזון.

מחקרים המלמדים על הקשר שבין אומגה 3 לדמנציה ואלצהיימר

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות ובחנו את יתרונותיה של חומצת שומן זו, גילו שישנו קשר בין צריכת אומגה 3 לסיכון לחלות בדמנציה. הם אף מצאו כי אכילה של דגים לפחות פעם אחת בשבוע יכולה להפחית את הסיכוי ללקות במחלה. במחקרים אחרים, שנבחנה מחלת האלצהיימר למשל, נמצא כי מי שנטלו אומגה 3 בתצורת תוספי מזון ובאופן קבוע הינם בעלי סיכון נמוך ללקות במחלה.

אומגה 3 היא חומצת שומן מוכרת ונפוצה מאד וחוקרים אותה לא מעט לאורך השנים. היא שומרת על כלי הדם הקטנים, שבריאותם חשובה מאד לתפקודו התקין של המוח ולכן יכולה לעזור במקרים של דמנציה או אלצהיימר.

אומגה 3 מורכבת מ – DPA ו – EPA. ה – DPA עוזר לשמור על פעילותן התקינה של סינופסות המוח, המקשרות בין הנוירונים השונים. במחקר שנעשה על עכברי מעבדה, נמצא כי אצל עכברים שקיבלו אומגה 3 היו סינפסות תקינות, לעומת אלה שלא. מחקרים אלה ואחרים מלמדים שישנו קשר בין צריכת אומגה 3 למניעת דמנציה ומחלות מוחיות ניווניות אחרות ושמומלץ לצרוך אותה, בין אם בתצורתה הטבעית ובין אם כתוסף מזון, פעם אחת בשבוע. כל זאת, כמובן, כחלק משמירה על אורח חיים בריא, הכולל תזונה נכונה ובריאה המשלבת את כל הערכים התזונתיים החשובים לגוף וגם פעילות גופנית כדרך קבע.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר