עמוד הבית » אומפראזול מעלה את הסיכון לדמנציה בגיל המבוגר

אומפראזול מעלה את הסיכון לדמנציה בגיל המבוגר

אומפראזולבמחקר חדש שלקחו בו חלק יותר מ- 73000 משתתפים, נמצא כי בקרב אנשים שטופלו באמצעות אומפראזול, המיועדת לטיפול באולקוס ובצרבת, קיימת שכיחות גבוהה יחסית של דמנציה (שיטיון). הממצאים פורסמו בכתב העת היוקרתי של איגוד הרופאים האמריקני, JAMA.

אודות התרופה

התרופה שייכת לקבוצת מעכבי משאבות הפרוטונים (PPI), כאשר תרופות אלו נבדלות מתרופות הסותרות את החומצה המופרשת בקיבה בכך שהן מונעות את הפרשת החומצה ולא מנטרלות אותה לאחר ההפרשה. המחקר בוצע על תרופות גנריות הנמכרות בגרמניה, אך בישראל תרופות דומות נמכרות תחת השמות המסחריים אומפראזול, אומפרדקס ולוסק.

אודות המחקר

המחקר נערך על ידי צוות חוקרים מהמרכז לניוון עצבי הפועל בבון שבגרמניה. המשתתפים במחקר רחב ההיקף היו בני 75 לכל הפחות, כשסך הכול נמשך המחקר משנת 2004 ועד 2011. מתוך משתתפי המחקר, 2950 טופלו בתרופות ממשפחת מעכבי משאבות הפרוטונים במשך שנה וחצי בממוצע. במהלך התקופה שבה נערך המחקר 29510 נבדקים פיתחו שיטיון, כאשר המשתתפים שעשו שימוש בתרופות אלו באופן קבוע, נמצאו בסיכון גבוה בצורה משמעותית ללקות בדמנציה בהשוואה לאלו שלא עשו שימוש בתרופות אלו כלל. ליתר דיוק, הסיכון היה גבוה ב- 44 אחוזים.

האם קיימת סיבה לדאגה?

חשוב ביותר להימנע מכניסה לפאניקה, שכן גם החוקרים שערכו את המחקר ציינו כי מדובר בשלב הזה על קשר סטטיסטי בלבד. הכוונה היא לכך שלא ברור האם הסיכון המוגבר שהיווה את מנת חלקם של המשתתפים שנטלו תרופות ממשפחת ה- PPI  קשור ישירות לטיפול התרופתי או שמא נבדקים אלו היו בלאו הכי בסיכון מוגבר לסבול מדמנציה, ללא קשר לתרופות שנטלו.

יש לציין כי המשתתפים שעשו שימוש בתרופות היו במצב בריאותי ירוד בהשוואה למשתתפים שלא עשו שימוש בתרופות אלו, מה שבאופן טבעי מגביר את הסיכון לדמנציה. מעבר לכך – תופעות הלוואי המוכרות של התרופה הן למשל שברים, מחלות כליה, זיהומים בדרכי העיכול, רמות נמוכות של מגנזיום ודלקת ריאות כשנכון להיום דמנציה כלל לא מוכרת בתור תופעת לוואי של התרופה אומפראזול.

ראו גם:

תרופות לטיפול בדמנציה

ריור ויריקות עקב נטילת תרופות


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר