עמוד הבית » אמנזיה

אמנזיה

אמנזיהכאשר אנשים מאבדים את יכולתם לשנן נתונים, הם סובלים משכחה, או בשפה הרפואית: אמנזיה. תופעה זו מתייחסת אף לחוסר יכולת לזכור מידע אשר מאוחסן בזיכרון. במילים פשוטות, אמנזיה היא אובדן הזיכרון. הגורמים לשכחה עשויים להיות אורגניים או תפקודיים.

גורמים אורגניים עשויים לכלול נזק מוחי בשל פציעה, או שימוש בתרופות מסוימות, בדרך כלל תרופות הרגעה. אמנזיה עשויה להיות אחד מהתסמינים של מחלות מסוימות אשר מנוונות את המוח, דוגמת מחלת אלצהיימר.

גורמים תפקודיים הם גורמים פסיכולוגיים, דוגמת מנגנוני הגנה.

אנשים הסובלים מאמנזיה מתקשים אף לדמיין את העתיד, היות ומבני תרחישים עתידיים קשורים באופן הדוק לזיכרונות מחוויות העבר. חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס השתמשו בטכניקת הדמיה מוחית מתקדמת על מנת להוכיח כי זיכרון העבר וחיזוי העתיד עשוי ללכת יד ביד.

אמנזיה מתייחסת לאובדן בקנה מידה גדול של זיכרונות אותם לא הייתה סיבה לשכוח. אלו עשויים לכלול אבני דרך חשובות בחיים, אירועים בלתי נשכחים, אנשי מפתח בחיים ועובדות חיוניות שנאמרו לאדם או נלמדו על ידו.

רוב האנשים הסובלים מאמנזיה הם בדרך כלל צלולים ובעלי תחושת ערך עצמי. יחד עם זאת, הם עלולים להיתקל בקשיים חמורים בלמידת מידע חדש ויצירת זיכרונות חדשים.

למרות שאמנזיה היא נושא פופולארי אשר מעסיק סרטים וספרים רבים, היא מצב נדיר מאוד.

מהם התסמינים של אמנזיה?

 • היכולת ללמוד מידע חדש נפגעת בעקבות התפרצות אמנזיה.
 • היכולת לזכור את אירועי העבר ומידע מוכר מהעבר נפגעת.
 • זיכרונות כוזבים עשויים להיות מומצאים לחלוטין או להיות מורכבים מזיכרונות אמיתיים אשר אינם ממוקמים נכון בזמן.
 • בלבול או חוסר התמצאות.
 • בעיות עם זיכרון לטווח קצר.
 • אובדן חלקי של זיכרון.
 • כישלון בזיהוי אנשים.
 • חוסר יכולת להכיר במקומות.

אמנזיה שונה מדמנציה. למרות שדמנציה כוללת אובדן זיכרון, היא כרוכה אף בבעיות קוגניטיביות חשובות אחרות, אשר עשויות להשפיע על יכולת החולה לבצע פעילויות יומיומיות.

מה גורם לאמנזיה?

כל מחלה או פציעה אשר משפיעה על המוח, עשויה להפריע את מורכבות הזיכרון. תפקוד הזיכרון עוסק בחלקים שונים של המוח בו זמנית. נזק למבנים במוח יוצרים את המערכת הלימבית, ההיפוקמפוס והתלמוס, ועשויים לגרום לאמנזיה. המערכת הלימבית שולטת על הרגשות והזיכרונות.

כיצד מאובחנת אמנזיה?

בתחילה, יזדקק הרופא לשלילת גורמים אפשריים אחרים לאובדן זיכרון, כולל דמנציה, אלצהיימר, דיכאון או גידול במוח. הוא יבדוק היסטוריה רפואית מפורטת, משימה אשר עלולה להיות קשה אם החולה אינו זוכר התרחשויות, ולכן בני משפחה או מטפלים צריכים להיות נוכחים בבדיקה.

טיפול לאמנזיה

למרבה המזל, ברוב המכריע של המקרים, אמנזיה נפתרת ללא טיפול. יחד עם זאת, אם קיימת הפרעה גופנית או נפשית בסיסית, יש לטפל בה.

פסיכותרפיה עשויה להיות יעילה לעיתים עבור חלק מהחולים. היפנוזה עשויה להיות דרך יעילה לעורר זיכרונות אשר נשכחו.

תמיכה משפחתית היא קריטית בסיוע לשיפור מצבו של חולה אמנזיה. פסיכולוגים ופסיכיאטרים טוענים כי תרגילי התמצאות עשויים לסייע לחולים להתמצא בסביבתם, אם הם מוקפים באובייקטים מוכרים דוגמת תמונות, ריחות וצלילים.

מהם הסיבוכים של מחלת השכחה?

סיבוכים תלויים בחומרת האמנזיה והיקפה. יחד עם זאת, גם אנשים המפגינים תסמינים קלים, חווים קשיים בהתמודדות עם חיי היומיום והם עלולים לשלם מחיר כבד. חולים עלולים להתקשות במציאת תעסוקה, לחוות קשיים בלימודים ולסבול מבעיות חברתיות.

במקרים חמורים מאוד, חולים עשויים להזדקק לסוג של פיקוח או לשהות במרכז רפואי מתאים לשם קבלת טיפול ממושך.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר