עמוד הבית » אסטרוגן גבוה – הגברת סיכון לדמנציה

אסטרוגן גבוה – הגברת סיכון לדמנציה

10046943_xxlמחקר חדש שפורסם במגזין המקוון 'נוירולוגיה', בינואר 2014, מראה שנשים מבוגרות בעלות רמות גבוהות של אסטרוגן, בשילוב עם סוכרת, נמצאות בסיכון גבוה במידה משמעותית להתפתחות דמנציה, לעומת נשים מבוגרות ללא מצבים משולבים אלו.

המחקר נערך על ידי חוקרים מהמכון הצרפתי הלאומי לבריאות ומחקר רפואי שעקב אחר 5,600 נשים בגילאי 65 ומעלה עם וללא דמנציה. הממצאים העידו על מדידת רמות אסטרוגן בדם של 543 מהנשים שהשתתפו במחקר, שלא סבלו מדמנציה, בהשוואה ל-132 נשים שסבלו מהפרעה זו. אסטרוגן אנדוגני הוא הורמון המיוצר באופן טבעי על ידי הגוף. רמות האסטרוגן יורדות לאחר גיל המעבר, אך חלק מהנשים עשויות להכיל רמות גבוהות בשל כמות השומן בגופן.

הסיכון לדמנציה גבוה פי 14 במצב של סוכרת ורמות אסרוגן גבוהות

הנשים שהשתתפו במחקר הוערכו עם גורמי סיכון לדמנציה, כולל סוכרת, לחץ דם גבוה, קרישת דם נורמאלית, בין גורמי סיכון אחרים לבריאות הלב. הסיכון לדמנציה נמצא גבוה פי 14 בקרב הנשים עם סוכרת ורמות אסטרוגן גבוהות. יחד עם זאת, החוקרים מצאו נתונים נוספים לפיהם נשים עם רמות אסטרוגן גבוהות יותר נמצאות בסיכון יותר מכפול לפתח דמנציה, בהשוואה לנשים עם רמות אסטרוגן נמוכות.

צוות המחקר מצא גם שלנשים עם דמנציה וסוכרת היו רמות אסטרוגן גבוהות יותר ב70% בהשוואה לנשים שיש להן סוכרת בלבד. הסיכון לדמנציה לא הוגבר עם כל גורמי הסיכון האחרים לבריאות הלב.

למרות שבמשך שנים ארוכות האמינו מדענים כי אסטרוגנים טובים לבריאות האישה, במיוחד ללב ולמוח, המחקר מאתגר נתונים שוטפים אחרים הקשורים לקביעה זו. מצד שני, בעוד שהמחקר מצא קשר בין רמות אסטרוגן לבין הסיכון לדמנציה, הוא לא הוכיח קישור של סיבה ותוצאה. המחקר לא הוגדר כמחקר הורמון, והנשים המעורבות לא נטלו אסטרוגן, כך שהתוצאות אינן מציעות שנשים שנוטלות אסטרוגן צריכות לשנות את הטיפול התרופתי שלהן.

המדענים סבורים כי לפני קביעת המלצות, יש לבצע ניסויים קליניים על מנת לקבוע אם נשים בגיל 'X' מגיבות לטיפולי אסטרוגן לעומת קבוצת פלצבו של נשים בנות אותו גיל שלא קיבלו אסטרוגן, לבחינת ההשפעות. בנוסף, נשים עם סוכרת ורמות אסטרוגן גבוהות, תהיינה, לדעתם, מטרה טובה ללימודי טיפולי מניעה עתידיים.

ממצאי מחקרים נוספים

מחקרים קודמים הציעו כי טיפול מבוסס אסטרוגן משפיע באופן מגן על המוח ולכן תוצאות המחקר הן מפתיעות. זהו אינו המחקר היחיד שניתח את השפעות האסטרוגן על המוח. בשנת 2012, המגזין המקוון Medical News Today דיווח על מחקר שנערך באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, מרילנד, הטוען כי טיפול הורמונאלי עשוי להשפיע על הסיכון של נשים לחלות באלצהיימר, אלא שהסיכון תלוי בתזמון הטיפול.

החוקרים מצאו שנשים שעברו טיפול הורמונאלי טרם גיל המעבר עשויות להיות בסיכון נמוך יותר לאלצהיימר, אך התחלה בשלבים מאוחרים יותר עלולה להוביל לסיכון מוגבר. כמות מכובדת של מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו שרמות אסטרוגן גבוהות טרם גיל 65 מפחיתות את הסיכון לדמנציה, אך ברגע שאישה נכנסת לגיל הסיכון, רמות אסטרוגן גבוהות מחמירות את המצב, וזוהי המסקנה שהובילה את המדענים. מצב זה מכונה "חלון הזמן הקריטי לטיפול באסטרוגן".

ראו גם:

מחקר מצא: אומפראזול מעלה את הסיכון לדמנציה בגיל המבוגר

מחקר מצא שאכילת שרימפס מסייעת במניעת אלצהיימר


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר