עמוד הבית » ויטמין B משפר תפקוד אצל קשישים חולי דמנציה

ויטמין B משפר תפקוד אצל קשישים חולי דמנציה

ויטמין B משפר תפקוד אצל קשישים חולי דמנציהממצאים שפורסמו בינואר 2016 בכתב העת של מחלת אלצהיימר, מראים שתוספי ויטמין B מסייעים לשיפור הלמידה והזיכרון בקרב אנשים מבוגרים, בעלי רמות גבוהות של אומגה 3 בדם. צוות המחקר הבינלאומי, שכלל מדענים מאוניברסיטת אוקספורד, חקרו אם חומצות ויטמין B יכולות לסייע בהאטת אובדן זיכרון בקרב אנשים מבוגרים.

למעלה מ-250 מבוגרים הסובלים מליקוי קוגניטיבי מתון, המתבטא בבעיות זיכרון שאינן חמורות דיין כדי להיות מסווגות כדמנציה, פוצלו באקראי לשתי קבוצות וקיבלו ויטמינים מקבוצת B או פלצבו, במשך שנים. רמות מספר כימיקלים בדם, כולל אומגה 3, נבדקו לפני המחקר ולאחריו.

ממצאי המחקר

המחקר מצא שאנשים עם רמות גבוהות של אומגה 3 בדם, ונטלו ויטמין B, השיגו ביצועים טובים יותר במבחני חשיבה וזיכרון, בהשוואה למשתתפים שלא נטלו ויטמין B או שהייתה להם רמת אומגה 3 נמוכה. צוות המחקר גילה גם שרמות DHA עשויות להיות חשובות יותר מאשר רמות EPA, למרות שהם מסבירים כי קיים צורך במחקר נוסף על מנת לאשר קביעה זו.

החוקרים לא התבוננו על הסיבות בגללן למשתתפים היו רמות גבוהות של אומגה 3, ולא סיפקו להם תוספים אלו כחלק מהניסוי. תוצאות קודמות מניסוי זהה הראו שוויטמין B הצליח לצמק את הצטמקות המוח בקרב אנשים הסובלים מליקוי קוגניטיבי מתון, אם היו להם רמות טובות של אומגה 3.

העדות לגבי תפקיד ויטמין B בדמנציה אינה חד משמעית

ויטמינים מקבוצת B אחראים להורדת הומוציסטאין, כימיקל הנמצא לעיתים קרובות ברמות גבוהות בדם של אנשים הסובלים מדמנציה, אך מספר ניסויים קליניים הראו כי נטילת ויטמיני B אינה משפיעה כלל על תפקוד המוח, למרות שהוויטמין משפיע על הומוציסטאין. בשלב הבא, תכנית קבוצת המדענים היא לחקור האם שילוב ויטמין B ותוספי אומגה 3 יכולים לסייע בהאטת או מניעת התפתחות דמנציה בקרב אנשים הסובלים מליקוי קוגניטיבי מתון.

המדענים מדווחים שתוצאות אלו מנסות להוכיח את הפקת התועלת מנטילת ויטמינים מקבוצת B, והוכחת יכולתם לשפר את הקוגניציה בקרב אנשים בעלי רמות גבוהות של אומגה 3 בדם בלבד. בנימה מעודדת, ממצאים אלו מראים כי עבור מספר אנשים מבוגרים, שילוב תוספי שמן דגים וויטמיני B עשויים לסייע בשיפור החשיבה והזיכרון. המחקר הנוכחי מראה את מורכבות הקשר בין תזונה ובריאות המוח, והיש להתבונן על מאמצי המחקר כדי לסייע בהבנת תפקיד התזונה בהפחתת הסיכון של אדם ללקות בדמנציה.

ויטמין B12 לשיפור הזיכרון בקרב חולי אלצהיימר

ויטמין B12 מסייע לשמירת תאי עצב בריאים ותאי דם אדומים. מחסור בוויטמין B12, הנפוץ ביותר בקרב מבוגרים וצמחוני, עשוי לגרום לסימנים ותסמינים שונים, כולל אובדן זיכרון. במקרים אלו תוספי הוויטמין עשויים לסייע בשיפור הזיכרון.

בהיעדר מחסור בוויטמין B12, לא קיימות ראיות לפיהן תוספי הוויטמין משפרים את הזיכרון בקרב אנשים הסובלים מאלצהיימר, אך הוא עדיין נחשב לחלק חיוני מתזונה בריאה. ויטמין B12 נמצא באופן טבעי במזונות שמקורם בבעלי חיים, לרבות דגים, בשר ועוף. דגני בוקר רבים מועשרים בוויטמין B12, ואם אדם מודאג שאינו מקבל מספיק ויטמין זה, או מרכיבי מזון מסוימים אחרים, עליו להתייעץ עם הרופא, במיוחד אם הוא מבוגר או צמחוני.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר