עמוד הבית » חיסון חדש הצליח לעכב אלצהיימר

חיסון חדש הצליח לעכב אלצהיימר

חיסון חדש מעכב אלצהיימרנמצאה תרופה של חברת ביוג'ן, אשר מטרתה היא לתקוף הצטברות פלאקים במוח ולכן היא מאטה את הירידה הקוגניטיבית המתרחשת בחולים הסובלים מתסמינים מוקדמים וקלים של מחלת האלצהיימר, במהלך מחקר קטן, הנמצא בשלב מוקדם.

הטיפול עדיין דורש ניסויים גדולים יותר בתרופה זו, אך הוא אינו יכול להיות מתאים לכל החולים. עם זאת, התוצאות מבטיחות מכיוון שנראתה עקביות של השפעות התרופה, שגדלה ככל שהמינונים היו גבוהים יותר. מעבר לכך, תוצאות אלו נתמכו בסריקות הדמיה מוחית אשר הראו הפחתת פלאק שתואמת את השיפור הקליני.

החברה המייצרת ומנגנון התרופה

למרות שממצאים אלה נמצאים עדיין בשלב מוקדם מאוד, הנתונים מרשימים בהשוואה למחקרים אחרים שנעשו בתחום זה. מניות החברה עלו באופן משמעותי והוסיפו כמעט 10 מיליארד דולרים לשוויה הכולל של החברה. Biogen, ידועה בעיקר הודות התרופות שלה שנועדו לטיפול בטרשת נפוצה. התרופה החדשה, הנקראת aducanumab, ייצרה השפעה מובהקת על קוגניציה, אולם החברה עדיין לא פרסמה את התוצאות המפורטות.

החברה מתכננת להתחיל בניסוי שלב II, מאוחר יותר השנה שיכלול יותר מ -1,000 חולים. תרופה זו המכונה גם BIIB037, נועדה לסייע לנקות את המוח מפלאקים עמילואידים, שמדענים רבים אומרים עליהם שיש להם תפקיד בגרימת אלצהיימר, ומצבים הקשורים בגיל מבוגר יותר להרס הזיכרון. "השערת העמילואיד" שנויה במחלוקת, ותרופות אחרות המיועדות לפלאק עמילואידי נכשלו במחקרים בשלבים מאוחרים.

מהלך המחקר שנעשה

הנתונים של ביוג'ן מהמחקר המוקדם, כללו 166 חולים אשר היו במעקב במשך 54 שבועות והשתמשו בשני מבחנים קוגניטיביים למדידת ההשפעה הקלינית של aducanumab. כל החולים היו בעלי סימפטומים מינימאליים לאלצהיימר. הם חולקו באופן אקראי לקבלת פלצבו או מינונים משתנים של aducanumab.

המחקר שתוכנן להעריך את הבטיחות של aducanumab, מצא כי חולים שנטלו את התרופה עלולים לסבול מהצטברות נוזלים סביב כלי הדם, ו -22% מהחולים יסבלו מכאבי ראש, בהשוואה ל -5% מהחולים שסבלו מכך וטופלו בפלצבו. השפעות התרופה על התפקוד הקוגניטיבי נכללו כנקודת "גישוש" במחקר זה.

כאשר נעשה שימוש במבחן MMSE, נמצא כי חולים שקיבלו את המינון הגדול ביותר של aducanumab החמירו את ממוצע המבחן ב 0.58 נקודות, או 2.56 נקודות פחות בהשוואה לירידה של 3.14 נקודות בקרב מטופלים שקבלו פלצבו. יתרון זה הינו משמעותי מבחינה סטטיסטית, ומבטא הבדל גדול.

במדידה נפרדת, באמצעות דירוג קופסות, או CDR-SB, נמצא כי החולים שקיבלו את המינון הגבוה ביותר של התרופה, ירדו ב -0.59 נקודות, או 1.45 נקודות פחות ממטופלים בפלצבו, שירדו בשיעור של 2.04 נקודות. כך שהמסקנה הייתה כי ככל שהחולים לקחו מינונים גבוהים יותר של התרופה, רמת קוגניציה ירדה באופן מופחת, וההבדל בין קבוצת הבקרה לקבוצת הטיפול גדל.

קשיי המחקר ותופעות לוואי פוטנציאליות

תופעת הלוואי החמורה ביותר הקשורה ל aducanumab הייתה נוכחות נוזלים אשר הקיפו את כלי הדם של החולים בסריקות הדמיה. החריגות, אשר בדרך כלל נצפתה בשלב מוקדם של הטיפול, הייתה שכיחה יותר בחולים עם גן הקשור לאלצהיימר הנקרא ApoE4. על פי המכון הלאומי להזדקנות, ApoE4 נוכח ב 15% מהאוכלוסייה ובכ -40% מכלל האנשים עם אלצהיימר.

הכללת חולים עם סימפטומים מוקדמים או מינימאליים של אלצהיימר במחקר, מקשים על פירוש נתוני המחקר מכיוון ששיעור הירידה הקוגניטיבית בחולים עם סימפטומים מינימאליים יהיה פחות מאשר בחולים הסובלים מצורות קלות של המחלה.

מעבר לכך, החליטה החברה לא לשבור את תוצאות המחקר ביחס לחומרת המחלה של החולים, אולם דוברת המחקר אמרה כי הקבוצות "היו מאוזנת" בין זרועות מחקר. לכן, יהיה צורך בתכנון מחקר אחר בכדי להבין את ההשפעה של התרופה באופן מלא.

ראו גם:

מה הקשר בין דמנציה לבין אפילפסיה ופירכוסים


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר