עמוד הבית » טיפול בפיזיותרפיה לאנשים עם דמנציה

טיפול בפיזיותרפיה לאנשים עם דמנציה

טיפול בפיזיוחרפיה לחולי דמנציהפיזיותרפיה נקראת אף 'מעיין הנעורים' בשל יתרונותיה הרבים לשמירת הבריאות ובכלל זה שמירה על אנשים בריאים מפני הידרדרות נפשית. פעילות זו היא בעלת יתרונות אף לאנשים הסובלים מדמנציה, בין היתר בשל הסיבות הבאות:

האטת ההידרדרות המנטאלית – מחקרים שבוצעו לאחרונה בקרב אנשים עם דמנציה הראו כי פיזיותרפיה גרמה להאטת ניוון המוח, במיוחד בהיפוקמפוס, המשפיע על זיכרון ויכולת ניווט מרחבי.

שיפור התפקוד הפיזי – המטופלים מגבירים את הגמישות וכוח השרירים. מחקר אחד מצא כי נשים עם דמנציה, בגילאים ממוצעים של שמונים, אשר תרגלו פיזיותרפיה שלוש פעמים בשבוע, שיפרו את התיאבון, ויכלו להתלבש ולהתרחץ בעצמם.

הקטנת הסיכון לנפילות – אנשים עם דמנציה נוטים ליפול לעיתים קרובות יותר מאנשים ללא פגיעה קוגנטיבית, בשל השינויים אותם הם חווים בשיפוט ושליטה במרחב. פיזיותרפיה מסייעת להם לשפר את יכולת השמירה על שיווי המשקל ולמנוע נפילות.

שיפור מצב הרוח, הקלת הלחץ והרגעה – הזזת הגוף באמצעות פיזיותרפיה מסייעת להפחתת הלחץ הנפשי ומשפיעה על הדיכאון, שני מצבים הנפוצים בקרב אנשים עם דמנציה.

שיפור בראות הלב וכלי הדם – מדענים יודעים כי קיים קשר בין בריאות הלב, לחץ דם ודמנציה. לכן, היתרונות הכלליים של פיזיותרפיה, החלים על כולם, טובים במיוחד לאנשים עם דמנציה.

הנאה – תנועה ממלאת את היום, ומספקת תחושת הישג לאדם עם אלצהיימר או צורות אחרות של דמנציה. הפיזיותרפיה משיבה לו את החיוניות ומביסה את הדיכאון.

שיפור איכות השינה – הפרעות שינה נפוצות בקרב אנשים עם דמנציה. פיזיותרפיה מסייעת להם להקפיד על שגרת שינה טובה יותר.

סוג מסוים של פיזיותרפיה מתאים לאנשים עם אלצהיימר, או לצורות אחרות של דמנציה. לאנשים מבוגרים עם דמנציה מוקדמת אשר יכולים לבצע את התרגילים בביתם, גם אם הם ישובים על כיסא גלגלים, מומלץ להתחיל עם טווח תנועה פשוט. יש להתחיל לאט לאט, ולהסתייע ברופא או במטפל על מנת לבצע את תכנית הפעילות המתאימה. המפתח הוא מציאת הקצב הנכון ללא דחיפה.

תרגילי פיזיותרפיה מומלצים

מקומות הומים עשויים להפריע לאדם עם אלצהיימר או צורה אחרת של דמנציה, אך הוא יכול להתחיל את טיפול הפיזיותרפיה באופן של קבלת טיפול אישי. המטפל ידריך אותו לבצע את התרגילים המתאימים למתחילים, אותם יוכל לנסות בהמשך גם בביתו.

מתיחות פשוטות ואימוני כוח – אפשר להשתמש בקופסאות שימורים כמשקולות קלות

הליכות – פשוט הולכים בחצר, בשכונה או בגינה הקרובה. בשלב מוקדם של המחלה, הליכה בקניון עשויה להיות מבלבלת מידי, לכן מומלץ לצאת להליכה עם מלווה.

גינון – ניכוש פשוט של עשבים יכול להוות מקור מספק של פעילות גופנית.

מרכזים למבוגרים – חלק מהמרכזים המיועדים למבוגרים, מציעים טיפולי פיזיותרפיה המתאימים במיוחד לאנשים עם דמנציה. מומלץ למצוא את המרכז הקרוב ולקבל שיעורי פיזיותרפיה של פעילות במים, או אף רכיבה על אופניים נייחים תוך השגחה.

פיזיותרפיה משחררת לחצים, והיא מתאימה במיוחד לאנשים עם דמנציה. גם אם הם אינם מסוגלים לרוץ או לשחות באופן מאומץ, ביצוע תרגילים פשוטים מוביל לבריאות נפשית ופיזית, ולאחר תרגול במשך תקופה עם מטפל מקצועי, ניתן לבצע את התרגילים בבית, גם אם זה רק פעמיים או שלוש בשבוע.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר