עמוד הבית » טיפול באמצעות מוזיקה לחולי אלצהיימר ודמנציה

טיפול באמצעות מוזיקה לחולי אלצהיימר ודמנציה

טיפול באמצעות מוזיקה לחולי אלצהיימר ודמנציהלמוזיקה יש כוח מיוחד המשפיע על אנשים החולים באלצהיימר ודמנציות קשורות. השפעת המוסיקה מפעילה תוצאות משכנעות גם בשלבים מאוחרים ביותר של המחלה. כשמבוצע בטיפול זה שימוש ראוי, מוסיקה יכולה לשפר את מצב הרוח, לטפל בתסיסת מתח מושרה, לעורר מגעים חברתיים חיוביים, להקל על התפקוד הקוגניטיבי ולשפר תנועות מוטוריות.

השפעות אלו מתרחשות בשל תגובות קצביות אחרות הדורשות עיבוד שכלי או נפשי. ההשפעות פועלות על מרכז המנוע של המוח, המגיב ישירות לרמזים קצביים משמיעה. יכולת המטופל לעסוק במוסיקה, משחק קצבי מיוחד ושירה, נותרת בשלמותה גם בשלבים מאוחרים של המחלה, היות ופעילויות אלו יכולות להתבצע גם בשיבוש התפקוד הקוגניטיבי.

השפעות המוסיקה

רוב הלחנים המושמעים נקשרים עם אירועי חיים מסוימים של המטופלים, וכן עם מגוון נרחב של רגשות. הקשרים אלו עשויים להיות כה עזים, עד כי שמיעת מנגינה ארוכה, מעלה זיכרונות ישנים. התנסות מוקדמת עם היצירה המוסיקלית, היא ההשפעה המשמעותית על המטופל. אך כל מנגינה המרגיעה מטופל אחד, עשויה להזכיר למטופל אחר אובדן של אדם אהוב, ולגרום לעצב מוגבר.

אם הקשרי המוזיקה אינם ידועים, קשה לנבא את תגובת המטופל, ולכן יש לצפות לתגובתו למנגינה מסוימת, ולחדול ממנה אם היא מעוררת מצוקה, כגון חרדה, העוויות פנים או הגדלת המתח השרירי. קטעים מוזיקליים הנבחרים מתוך התקופה בה המטופל היה בגילאי 18 עד 25, הם בעלי הסיכוי הטוב ביותר להשפיע באופן של תגובות חזקות והגברת האפשרות להשגת מעורבות.

גם מוזיקה מוכרת מועילה, היות והיא אינה נושאת כל זיכרונות או רגשות. בחירה זו עשויה להיות הטובה ביותר במהלך פיתוח תגובות חדשות, כגון הרפיה פיסית שמטרתה לטפל בלחץ או לשפר את השינה. ככל שהמטופל מתקדם לדמנציה בשלב מאוחר, מוסיקה מילדותו, כגון שירי עם, עובדת היטב. כששרים את השירים עם המוסיקה, בשפת המטופל, מתפתחות אצלו ניצוצות מעורבות משמעותית.

צלילי המוזיקה

מוזיקת הרגעה שקטה מופעלת במהלך טיפול במוזיקה לחולי אלצהיימר ודמנציה. מוזיקה בעלת צלילים קשתיים ומקצבים מהירים למדי, נוטה לקדם תנועה טבעית, ומומלץ לנגן למטופלים מנגינות הקשורות לכל תקופה מייצגת בחייהם. המוזיקה מסייעת לשיפור פעולות יומיומיות, למשל בשעת הארוחה, כשהמטופל נוטה להירדם ליד השולחן, או במהלך הרחצה, על מנת להקל את התנועה מחדר אחד למשנהו.

מצד שני, מאפייני בלדות מוזיקליות מרגיעות ושירי ערש כוללים פעימות ללא מבטא, במקצבים איטיים ובצליל קשתי מעט. זוהי הבחירה הטובה ביותר כשמתכוננים לשינה או לכל שינוי בשגרה העלול לגרום לתסיסה. תגובות מסוימות עשויות להתרחש בשל הקשרים פרטניים של המטופל עם היצירה או סגנון המוזיקה.

מטופלים החסרים את המיומנויות המילוליות בדמנציה מאוחרת, עשויים להיות נסערים מתוך התסכול הנובע מהעומס החושי, וחוסר היכולת לעבד גירויים סביבתיים. טיפולי שירה, משחק קצבי, ריקוד, פעילות גופנית עם מוזיקה, ופעילויות אחרות המבוססות על מוזיקה, עשויות לנטרל התנהגות זו ולהפנות את תשומת ליבם. לקבלת התוצאות הטובות ביותר, יש להתבונן בזהירות על דפוסי המטופל, ולהשתמש בטיפולי מוזיקה זמן קצר לפני השעה שבה התנהגויות מפריעות מתרחשות בדרך כלל.

קירבה רגשית

ככל שדמנציה מתקדמת, המטופל מאבד בדרך כלל את יכולתו לחלוק את מחשבותיו, ולבצע מחוות חיבה עם אנשים אהובים. יחד עם זאת, הוא שומר על יכולתו לנוע עם הקצב עד שלב מאוחר ביותר בתהליך המחלה.

ניתן לטפל במוזיקה עם ריקודי זוגות, המעוררים חיבוקים או נשיקות, למטופלים שכבר אינם מסוגלים לעקוב אחר רמזים להנפת זרועותיהם בקצב. המוזיקה מאפשרת להם להתנדנד בעדינות או לספוג את פעמות המוזיקה ולהגיב בחיבה.

חלופת התנועה או הנגיעה באמצעות שירה, מזוהה עם זמנים בריאים ובטוחים מהחיים המוקדמים. כל המעורבות הזו מספקת למטופלים להתחבר זה עם זה, גם כאשר המחלה שללה מהם את הצורות המסורתיות של קירבה.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר