עמוד הבית » אלצהיימר בגיל צעיר

אלצהיימר בגיל צעיר

אלצהיימר בגיל צעיראנשים מתחת לגיל 65 אשר אובחנו עם אלצהיימר, מתוארים על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות והחברה כבעלי 'דמנציה מוקדמת', 'דמנציה צעירה' ו'דמנציה בגיל העבודה'. התסמינים של המחלה עשויים להיות דומים ללא קשר לגיל האדם, אך לאנשים צעירים קיימים צרכים שונים ונדרשת תמיכה שונה למחלתם.

מאמר זה בוחן את הסוגים של אלצהיימר מהם עשויים לסבול אנשים צעירים, חלק מהקשיים בהם הם עלולים להיתקל ואופן התמיכה לה הם זקוקים.

הסיבות להתפרצות מוקדמת של אלצהיימר

מדענים איתרו מספר גנים נדירים אשר גורמים באופן ישיר לאלצהיימר בגיל צעיר. אנשים שיורשים גנים נדירים אלו, נוטים לפתח תסמינים בשנות השלושים, הארבעים והחמישים לחייהם. כאשר המחלה נגרמת על ידי גנים דטרמיניסטיים, נקראת המחלה 'מחלת אלצהיימר משפחתית', ובני משפחה רבים, על פני מספר דורות, מושפעים ממנה.

מאפיינים של אלצהיימר בגיל צעיר

מאפייני ההתפתחות המוקדמת של אלצהיימר שונים מהמחלה הקלאסית. הגורמים לשינויים טמונים במוח, בתסמינים פיסיים ובתופעות חברתיות.

מאפיינים פיסיים

במונחים של תסמינים פיסיים, קשורה התפתחות מוקדמת של אלצהיימר לעיתים קרובות יותר עם מצב אשר גורם להתכווצויות שרירים ורעד, אך ממרפאת מאיו נמסר, כי לא קיימות כיום ראיות מוחלטות לתמיכה ברעיון זה.

מאפיינים אישיים חברתיים ופסיכולוגיים

התפתחות מוקדמת של אלצהיימר נוטה לגרום לאוסף של בעיות רגשיות וחברתיות. זאת היות והמחלה משפיעה על אנשים אשר נמצאים בדרך כלל עדיין במקום עבודה פעיל ובני משפחתם עשויים לקחת על עצמם את האחריות הפיננסית הכרוכה במחלה.

על פי איגוד האלצהיימר, אנשים אשר סובלים מהתפרצות מוקדמת של המחלה, עלולים לחוש הכחשה, פחד לאבד את החברים, המשפחה, הקריירה, מקורות הכנסה, כעס, תסכול, דיכאון ותחושת בדידות.

לדברי מרפאת מאיו, אובדן האינטימיות היא תחושה משותפת אשר מתעוררת בקרב החולים ובני זוגם בשל הקושי להתמודד עם האפשרות של בילוי במשך שנים ארוכות במחיצת בן זוג אשר אינו פעיל.

אבחון אלצהיימר בגיל צעיר

קבלת אבחנה מדויקת של אלצהיימר יכולה לקחת זמן רב מאוד עבור אנשים צעירים. לעיתים קרובות בשל חוסר המודעות להתרחשות שיטיון בקרב אנשים צעירים. אנשי מקצוע בתחום הרפואה מאבחנים לעיתים קרובות בטעות אנשים עם אלצהיימר כאנשים מדוכאים, אשר סובלים מתופעות של מתח, או בקרב נשים, מתבצעת האבחנה כתחילת גיל המעבר.

תרומת בני המשפחה והמטפלים חיונית לסיוע באבחנה נכונה. אנשים רבים אומרים כי הסימן הראשון היה אבחנה כי משהו לא בסדר עם האדם וכי הוא "אינו נראה כמו עצמו", או שהם מתחילים לבצע טעויות בעבודה שאינן תואמות את הביצועים הרגילים שלהם. מומלץ לנהל יומן תסמינים כאשר מבחינים לראשונה כי משהו אינו כשורה עם ההתנהגות.

טיפול במחלת אלצהיימר בגיל צעיר

מחלת האלצהיימר היא מורכבת, בייחוד כאשר היא מופיעה בגיל צעיר. הגישות העכשוויות של הטיפול במחלה מתמקדות במחקר אודות מספר היבטים שונים, ובכלל זה סיוע לאנשים לשמור על תפקוד מנטאלי, להתמודד עם התסמינים ההתנהגותיים ולהאט או לעכב את תסמיני המחלה.

קיימות תרופות אשר פועלות באמצעות ויסות חומרים כימיים המעבירים מסרים בין תאי העצב. התרופות עשויות לסייע בשמירה על החשיבה, הזיכרון, מיומנויות הדיבור וסיוע בבעיות התנהגות מסוימות. יחד עם זאת, תרופות אלו אינן משנות את תהליך המחלה. הן מסייעות לאנשים צעירים יותר מאשר לאנשים מבוגרים, אך יעילותן עדיין משתנה מאדם לאדם והן עשויות לסייע רק לזמן מוגבל.

האטה, עיכוב או מניעת אלצהיימר בגיל צעיר

מחקר מחלת האלצהיימר התפתח לנקודה אשר בה מדענים יכולים להתבונן מעבר לטיפול בתסמינים ולחשוב על התמודדות עם התהליכים הבסיסיים של המחלה, בעיקר כאשר היא מופיעה בקרב אנשים צעירים. בניסויים קליניים מתמשכים, מחפשים מדענים התערבויות אפשריות רבות, כגון טיפול בחיסון, אימון קוגניטיבי, פעילות גופנית, חומרים נוגדי חמצון וטיפולי לב, כלי דם וסוכרת.

תמיכה במשפחות ובמטפלים

טיפול באדם צעיר אשר חולה באלצהיימר, עלול להיות כרוך בעלויות פיזיות, רגשיות וכלכליות גבוהות. דרישות הטיפול הן יומיומיות, תפקידי המשפחה משתנים, והם נדרשים לקבל החלטות לגבי סוגי הטיפול. כל הגורמים האלו מקשים על החולה ובני משפחתו להתמודד עם המחלה. חוקרים למדו הרבה על טיפולי אלצהיימר והמחקרים מסייעים לפתח דרכים חדשות על מנת לתמוך בחולים ובמטפליהם.

קיימות תוכניות אשר מלמדות משפחות להתמודד עם השלבים השונים של אלצהיימר בגיל צעיר, כולל שיטות מעשיות להתמודדות עם מצבים קשים ואספקת סיוע טיפולי חיוני.

השתתפות בקבוצות תמיכה מהווה עורק חיים קריטי לצעירים חולים באלצהיימר ולמטפליהם. הקבוצות מאפשרות למצוא מנוחה, להביע חששות, לחלוק חוויות, לקבל עצות, ולחוות נוחות רגשית. קיימות קבוצות רבות לאנשים צעירים הסובלים מהמחלה. רשתות התמיכה עשויות להיות בעלות ערך רב במיוחד להתמודדות עם המחלה.

ראו עוד:

מרכז טיפולי לחולי אלצהיימר צעירים


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:









  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר