עמוד הבית » מדבקת אקסלון לטיפול בדמנציה

מדבקת אקסלון לטיפול בדמנציה

דמנציה או בשמה העברי שיטיון הינה קבוצת מחלות המתפרצות בדרך כלל בגיל מבוגר וגורמות לירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי של האדם. נוצרים קשיים בתהליכי הזיכרון, קשב, חשיבה והבנה.מדבקת אקסלון לטיפול בדמנציה

אלצהיימר הינה הצורה הנפוצה ביותר של מחלת הדמנציה- שיטיון, היא חשוכת מרפא וסופנית. המחלה היא מחלה ניוונית הגורמת לאי התחדשותם של תאי המוח. אצל הסובלים מהמחלה נוצרת פגיעה בזיכרון, בחשיבה ובהתנהגות. מחלה זו היא הגורם העיקרי להעברתם של קשישים לבתי אבות בגלל העומס הרב המוטל על משפחותיהם, עקב הטיפול בסובלים ממנה.

מחלות אלו נחשבות לשכיחה בקרב אוכלוסיית הקשישים, כאשר 20% מהקשישים שמעל גיל 65 סובלים מאיזושהי צורה של דמנציה והשכיחות עולה ככל שעולה גיל האדם. הטיפול הקיים למחלות מסוגים אלו הוא טיפול בסימפטומים בלבד ולא טיפול בתהליכים הביולוגיים של המחלה.

למי מומלץ השימוש במדבקת אקסלון?

מדבקת אקסלון הינה פיתוח חדשני של התרופה הישנה והמוכרת אקסלון, החידוש המהפכני במדבקה הנצמדת לעור הוא האפשרות לטיפול ממושך ורציף של התרופה המאפשר שמירה על רמה קבועה שלה בפלסמה.

המדבקה מאפשרת טיפול למי שאינו מסוגל לזכור ליטול את התרופה באופן קבוע, לחולים המקבלים מספר רב של תרופות או לחולים הסובלים מתופעות לוואי קשות, כגון בחילות והקאות כאשר הם נוטלים את התרופה דרך הפה והתרופה עוברת תחילה דרך מערכת העיכול.

באמצעות המדבקה המודבקת על העור התרופה חודרת ישירות למחזור הדם מבלי לעבור קודם במערכת העיכול. הדבקת המדבקה מאפשרת וודאות בקבלת התרופה.

המדבקה ניתנת למבוטחי קופות החולים. המינון של התרופה במדבקה אומנם נמוך יותר מהמינון של התרופה הנבלעת דרך הפה, אך מדובר במינון נמוך שמתקבל בצורה רציפה ולכן נשמרת רמה קבועה של התרופה בגוף וכאן חשיבותה של המדבקה, זהו המינון האופטימאלי לקבלת התרופה. מחקרים שנעשו קבעו כי הטיפול במדבקה יעיל ומועדף על ידי רוב החולים מאחר ומונה את תופעות הלוואי.

פעילותה הרפואית של התרופה

החומר הפעיל במדבקה הינו Rivastigmine. מדבקת האקסלון כמו התרופה מעכבת את פירוקו של הכימיקל המוחי אצטילכולין. כימיקל זה הינו חיוני לתקשורת בין תאי העצב במוח. ככל שהכימיקל נותר פעיל לאורך זמן כך תישמר יכולת הזיכרון של תאי המוח. הטיפול במדבקה מאפשר לעכב את ההתדרדרות ביכולת הזיכרון וביצוע פעולות יומיומית לסובלים מבעיות זיכרון קלות עד בינוניות אצל חולים בדמנציה או אלצהיימר.

המדבקה מגיעה בשני מינונים, כאשר המינון לשימוש נקבע על ידי הרופא:

 • אקסלון 5 ס"מ- 9 מ"ג (קצב שחרור של 4.6 מ"ג ריבסטיגמין ב-24 שעות)
 • אקסלון 10 ס"מ- 18 מ"ג (קצב שחרור של 9.5 מ"ג ריבסטיגמין ב-24 שעות).

אופן השימוש במדבקת אקסלון

הטיפול במדבקה נעשה באמצעות הדבקתה על עור נקי ויבש, ללא שיער, חתכים, פריחות או גירויים (בחלק העליון של הזרוע, בגב העליון או התחתון ואו על החזה). עדיף להימנע מלהדביק את המדבקה במקומות שעלולים להשתפשף או במקום בו היא עלולה להיתלש.

יש להחליף את המדבקה פעם ביום בזמנים קבועים, ובכל פעם לשנות את מקום ההדבקה. אין לחזור על אותו מיקום למדבקה במשך שבוע לפחות. ניתן להשאיר את המדבקה בזמן הרחצה. את המדבקה יש להשאיר במקומה עד להחלפתה במדבקה אחרת וכאשר מסירים אותה יש להסיר את המדבקה בשלמותה.

תופעות לוואי

התרופה אינה מושפעת ממזון או שתייה אך עלולה לגרום בתחילת השימוש לישנוניות או סחרחורות. שכיחות תופעות הלוואי קטנה ככל שעובר הזמן בשימוש בתרופה. התופעות השכיחות הן תגובות במערכת העיכול כמו בחילות והקאות.

לתרופות נוספות לדמנציה לחצו כאן


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר