עמוד הבית » מריחואנה רפואית לחולי דמנציה

מריחואנה רפואית לחולי דמנציה

דמנציה הינה מצב בו מתרחשת פגיעה רחבה בתפקודים הקוגניטיביים של אדם בעקבות פגיעה, ניוון או מוות של תאים במח האחראיים על התפקודים הקוגניטיביים. מרבית מקרי הדמנציה מיוחסים למחלת האלצהיימר, האופיינית בעיקר לגיל הזהב, אך דמנציה יכולה להיגרם גם כתוצאה מגורמים אחרים וגם בגילאים צעירים יותר.

ברב המקרים, דמנציה היא מצב פרוגרסיבי, כך שהירידה ביכולות הקוגניטיביות בפרט, ובעקבות כך ביכולות התפקודיות בכלל, הולכת ונעשית בעייתית יותר ויותר ככל שחולף הזמן. בנוסף, מכיוון שאין אפשרות לרפא או לשחזר תאי מח שנפגעו, דמנציה היא מצב כרוני ובלתי הפיך, שאינו ניתן לטיפול.

אנשים יכולים לחיות במשך שנים רבות כשהם במצב דמנטי, כאשר לעיתים אינם מכירים את קרוביהם ואינם מסוגלים לתפקד בכוחות עצמם כלל. הדבר היחיד שנותר לבני המשפחה ולצוותים הרפואיים לעשות הוא למצוא דרך להקל את סבלותיהם וכאביהם של החולים ולאפשר להם לחיות בצורה נעימה ומכובדת ככל האפשר.

מריחואנה רפואית

מריחואנה רפואית (או קנאביס רפואי) היא אותו חומר הנקרא חשיש או מריחואנה ומהווה סם אסור לשימוש במדינת ישראל. במקרים מסוימים, בהתאם להמלצתו של רופא מומחה ובתנאי שהתקבל אישור ורישיון מטעם משרד הבריאות, רשאים חולים להשתמש באופן חוקי באותו החומר המופק מצמח הקנאביס.

הקנאביס ידוע בהשפעותיו בתוך משכך כאבים, נוגד דלקות ומעורר תאבון. יתרונותיו כוללים מיעוט של תופעות לוואי ועלות נמוכה בהשוואה למשככי כאבים אחרים. החוק מאפשר לחולים הסובלים מכאבים או מבעיות תזונתיות בעקבות מחלה, להשתמש בקנאביס. המחלות המוכרות כיום בחוק הן סרטן, איידס, קרון ופרקינסון. כמו גם מחלות אשר מובילות לדמנציה כמו אלצהיימר ועוד.

קנאביס רפואי ודמנציה

חולי דמנציה מוגדרים בדרך כלל תשושי נפש, שמהווים מועמדים טבעיים לטיפול בקנאביס רפואי משום שמצבם הכרוני ויכולת התפקוד הנמוכה שלהם גורמת פעמים רבות לריבוי טיפולים בגורמים לתופעות לוואי וכאבים קשים. לטיפול בקנאביס רפואי מספר השפעות חיוביות על חולי דמנציה:

 • הפחתת כאבים: חולי דמנציה רבים מתקשים לנוע בכוחות עצמם (ולעיתים יש גם צורך להגביל את תנועתם שכן הם עשויים לפגוע בעצמם) ולכן מבלים שעות ארוכות במיטה או בכיסא גלגלים ללא תנועה. מצב זה עשוי לגרום לכאבים קשים. השימוש בקנאביס מפחית את הכאבים ולא יוצר תופעות לוואי, על ידי כך שהוא גורם לשחרור של השרירים ולהפרשה של הורמונים הגורמים להפחתת הכאב.
 • רבים מחולי הדמנציה סובלים מירידה משמעותית במשקל, משום שהם מתקשים לאכול או מסרבים לאכול (לעיתים בעקבות הקושי לבלוע, חוסר שביעות רצון מהמזון שמוגש להם, או מחשבות פרנואידיות לגבי טיב המזון). לעיתים הירידה במשקל היא רצינית ביותר ומביאה לסיכון חיים. מחקרים בהם ניתן לחולי דמנציה טיפול בקנאביס רפואי הראו, כי הטיפול מעלה את תחושת התיאבון של החולים ומגביר את נכונותם לאכול.
 • חולי דמנציה מתקשים לדבר ולהתבטא, קושי שהוא בעל השפעה אדירה על יכולתם ליצור קשרים חברתיים. מחקרים הראו שלאחר שימוש בקנאביס, עולה יכולתם של החולים לדבר באופן ברור וקוהרנטי ולתקשר עם אנשים אחרים.

אישור משרד הבריאות לשימוש בקנאביס

למרות יתרונותיו הבולטים של הקנאביס הרפואי, הטיפול באמצעותו עוד לא הפך לטיפול שגרתי. בדרך כלל המחשבה להתחיל להשתמש בחומר עולה רק כאשר תרופות קונבנציונאליות אחרות מאבדות את השפעתן על החולה, או שתופעות הלוואי שלהן הופכות לבלתי נסבלות.

בשלב זה על החולה או בני משפחתו להתחיל במסכת ארוכה של קבלת הרישיון לשימוש בקנאביס. כדי לקבל רישיון זה, עליהם לקבל המלצה מרופא מומחה הכוללת אבחון דמנציה ולחכות לאישור שיתקבל ממשרד הבריאות. לעיתים לרישיון לוקח זמן רב להגיע והחולה ממשיך בינתיים לסבול ואפילו עשוי למות לפני שקיבל את הטיפול, שיכול היה לשפר את מצבו ולהקל על ימיו האחרונים.

קראו על טיפול הומאופתי טבעי בדמנציה


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר