עמוד הבית » הקשר בין דמנציה ועששת

הקשר בין דמנציה ועששת

עששת ודמנציהקופסת הגולגולת שלנו מכילה בתוכה איברים רבים. בין חלקם יש קשר ברור כמו הקשר אף,אוזן וגרון או הקשר בין העיניים למוח. אולם מסתבר כי ישנם קשרים בין האיברים השונים בגולגולת שאנו לא מייחסים להם חשיבות רבה אך אולי זו טעות לעשות כך.

שורה של מחקרים ועבודות שבוצעו בשנים האחרונות מצביעים על כך שקיים קשר בין מצב השיניים בפה שלנו ליכולת התפקוד הקוגניטיבית של מוחנו. עבודות מסוימות אפילו מדברות על כך שככל שמצב השיניים חמור יותר, כך עולה הסיכון לחלות במחלות שגורמות לדמנציה כמו מחלת האלצהיימר.

מהי עששת?

עששת היא המחלה השכיחה ביותר בעולם ומנתונים סטטיסטיים עולה כי למעלה מ-90% מאוכלוסיית העולם לוקה בעששת בצורה כלשהי. עששת היא למעשה פגיעה בחומר השן כתוצאה מהפרשת חומצות על ידי חיידקים שמפרקים שאריות של מזון הנמצאות בין השיניים שלנו. מדובר במצב שניתן למניעה פשוטה למדי על ידי שמירה על היגיינה קבועה של חלל הפה.

תחילה העששת פוגעת רק בשכבת האמייל – השכבה המצפה את השן. לאחר מכן ה"חור" שנוצר הולך ומעמיק וחודר את שכבת הדנטין. בשלבים אלה השן עדיין לא כואבת ולכן קשה לדעת שקיימת עששת מבלי לבקר באופן קבוע אצל רופא השיניים. בהמשך, עם התקדמות התהליך נפגעים גם שורשי העצבים וכלי הדם המזינים את השן, בשלב זה הכאב מורגש היטב ומתחיל תהליך דלקתי בבסיס השן שיכול להתקדם ולערב את הלסת ואף להתפשט לשאר חלקי הגוף דרך זרם הדם.

מה הקשר בין עששת ודמנציה?

התהליכים שגורמים להתפתחות של דמנציה, הקרויה בעברית שיטיון, עדיין אינם מובנים לחלוטין. אנו יודעים כי מדובר בתהליך התפתחותי שגורם להתנוונות של המוח, וכי התהליך הזה מלווה מחלות שונות כמו מחלת הפרקינסון ומחלת האלצהיימר, אולם עדיין לא ניתן לשים את האצבע על גורם מסוים שגורם לתהליך הזה להתחיל.

ישנם אנשים הגורסים כי לדמנציה יש קשר לחלבונים ומולקולות שונות המגיעות אל המוח כתוצאה מקיום של תהליך דלקתי במוח או אפילו במקום אחר בגוף. סיבות אחרות שהועלו כגורמות לתהליך הדמנציה להתחיל הן חוסר באספקה של חומרים חיוניים לפעילות המוח כמו ויטמינים ומינרלים שונים.

לאור כך ניתן לקשור את תהליך העששת להתפתחות של דמנציה בשתי דרכים:

הראשונה קשורה לחוסר יכולת לצרוך ויטמינים מהמזון. אנשים הסובלים מעששת כרונית ובמיוחד אלה שאיבדו כתוצאה מכך את השיניים שלהם, אינם מסוגלים ללעוס מזון כמו ירקות קשים ובשר. מזונות אלה מכילים ויטמינים מקבוצת ה-B, שהינם ויטמינים חיוניים לצורך פעילות מוחית תקינה, וחוסר בהם יכול בהחלט להוביל להתפתחות של דמנציה.

סיבה נוספת קשורה לתהליך הדלקת שנוצר בחניכיים כתוצאה מהעששת. דלקת זו מביאה לשפעול של גורמים שונים במערך של מערכת החיסון בגופנו. גורמים אלה נעים בזרם הדם גם לאזור המוח ושם גורמים נזק לתאי המוח, נזק שיכול להוות הסבר לדמנציה.

מחקרים העוסקים בעששת ודמנציה

מחקרים שנערכו בנושא הקשר בין עששת לדמנציה הראו ממצאים מרשימים. בולט ביניהם הוא מאמר מאפריל 2010 שפורסם על ידי האיגוד האמריקני לגריאטריה. במסגרת המחקר נערך מעקב על מצבם הבריאותי של למעלה מ-500 גברים, כאשר בין היתר נבדקו במחקר מצב השיניים של הנבדקים, קיום דלקת חניכיים וכמות השינים שבפיהם. בתום 20 שנות המחקר נמדד מצבם הקוגניטיבי.

המחקר מצא כי המצב המנטלי והקוגניטיבי של אדם נמצא בקורלציה ישירה לנזק בחניכיים ולכמות השיניים שחסרות בפה: איבוד של 12 שיניים תוך 10 שנים מוביל לפגיעה ביכולת הקוגנטיבית בסבירות של 100%.

החשיבות של שמירה על היגיינת הפה והלסת ידועה זה מכבר אולם כעת ניתן לומר כי נוספה סיבה נוספת לטיעון "חשוב לצחצח שיניים" שכן חוסר צחצוח שיניים יכול להוביל לפגיעה קוגניטיבית בעתיד ואף לדמנציה.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר