עמוד הבית » ממנטין

ממנטין

ממנטין היא תרופה המשמשת לטיפול במחלת האלצהיימר, בעיקר במקרים הבינוניים והקשים וגורמת להקלה על הסימפטומים השונים של המחלה. התרופה מוכרת בארץ גם בשם אביקסה (Ebixa) ובעוד שמות נוספים (לפי חברת התרופות המשווקת אותם).

התפתחות מחלת אלצהיימר

מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתמשכת של המוח, בה שוקעים בין תאי המוח והסינפסות השונות משקעים הנקראים אמילואיד.

משקעים אלה מפריעים לפעילות התקינה של המוח ולהעברת המידע בין חלקי המוח השונים, וכאשר מצטברים ברמה מסוימת מתחילים תסמינים של דמנציה המתבטאים בירידה ביכולת הקוגניטיבית ובעיות מוחיות נוספות.

בגלל שמדובר במשקע שנשאר במוח לעד, אין טיפול המוביל להחלמה מלאה מאלצהיימר, אלא הטיפולים המקובלים עוזרים להקלה על הסימפטומים ומניעת הידרדרות המחלה בלבד.

מנגנון הפעולה של התרופה

כאמור, התרופה פועלת על ידי חסימה של קולטן NMDA במוח, המופעל על ידי נוירוטרנסמיטור שנקרא גלוטמט. תפקיד הגלוטמט לגרות את הקולטן מסוג NMDA וכך להוביל להעברת מסרים בין חלקי מוח שונים.

הבעיה במחלת האלצהיימר מתבטאת בכך שהעברת המידע במוח כבר לא מבוצעת כהלכה, ונשאר עודף של גלוטמט בסינפסה – הצומת בין נוירונים שונים בה נמצאים הקולטנים השונים.

עודף הגלוטמט אינו בריא לנוירונים שבמוח, גורם להפעלתם ביתר ובכך מביא להרעלתם ומזרז את התנוונותם. זהו אחד הגורמים להידרדרות המצב באלצהיימר – בהתחלה פלאקים של אמילואיד מפריעים להעברת המידע במוח, ובהמשך הצטברות הגלוטמט מזרז את מות הנוירונים.

ממנטין, נקשרת אף היא לקולטן מסוג NMDA ומונעת את הפעלתו על ידי גלוטמט. כתוצאה מכך, הנוירונים לא מופעלים ביתר (בגלל עודף הגלוטמט) ומצליחים לשרוד.

מתי ניתן להתחיל את השימוש בממנטין

כאמור, ממנטין מתאים לחולי אלצהיימר במצב בינוני עד קשה. לצורך אבחון אלצהיימר משתמשים במבחן מיני מנטל שמטרתו להעריך את היכולת המנטאלית והקוגניטיבית. ציון 27-30 במבחן זה נחשב לציון תקין, וכאשר הציון המתקבל הוא מתחת ל-20 מתחילים לטפל בממנטין.

השפעת התרופה על חולי אלצהיימר

אלצהיימר היא כאמור מחלה בה מתקיימת ירידה פרוגרסיבית ביכולת הקוגניטיבית. הירידה מאופיינת במקרים של בעיות זיכרון, חוסר התמצאות במרחב ובעיות נוספות. התרופה ממנטין מצליחה למנוע את ההתדרדרות במצב, וגורמת לשיפור היכולת הקוגניטיבית.

הקישור של התרופה עם הקולטן NMDA גורם לשיפור בתסמינים השונים ולהפסקת הירידה הקוגניטיבית ובכך מביא לשיפור באיכות חייהם של החולים.

בנוסף, השפעת התרופה על מאזן הגלוטמט שבמוח עוזר גם לשפר את בעיות ההתנהגות של חולי אלצהיימר. מסתבר שההפרעות הרגשיות וההתנהגותיות של חולי אלצהיימר מושפעות ישירות ממאזן זה, והשימוש בממנטין ממתן את תופעות אלה.

שימוש בממנטין מביא אמנם לשיפור במצב הקוגניטיבי, אך לא גורם לריפוי המחלה. התרופה מובילה לשיפור באיכות החיים, עצירת ההידרדרות ואפשרות טובה יותר להתכונן להחמרת המצב. בזכות השימוש בתרופה ניתן למנוע לזמן מוגבל כניסה למצב סיעודי ולכן היא חוסכת גם כסף רב למשפחה ולמערכת הבריאות.

ממנטין – תופעות לוואי

באופן כללי, ממנטין היא תרופה די בטוחה עם מעט מאוד תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי הנפוצות רואים כאבי ראש, סחרחורות, ערנות מוגברת שגורמת גם לבעיות בשינה ומעט הזיות. התרופה מפונה דרך השתן, ולכן חייבים לשים לב לאינטראקציה בין תרופות, בעיקר סוגים שונים של תרופות משתנות.

ממנטין – חסרונות

אחד החסרונות העיקריים של ממנטין הוא באינטראקציה עם תרופות אחרות. אנשים קשישים שסובלים מאלצהיימר בדרך כלל גם מטופלים בעוד תרופות רבות כמו תרופות להורדת לחץ דם וכולסטרול, תרופות משתנות וכדומה. ולכן יש להיות ערניים לנושא, ולהיזהר במיוחד בשימוש בתרופות משתנות או בחוסמי NMDA מסוגים אחרים.

למידע על תרופות נוספות לחצו כאן

לתופעות לוואי של שימוש יתר בתרופות לדמנציה


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715434

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר